o nas

3k7_gedzba_balwan2
rys. Asia Bordowa

Sabatnik to kontynuacja projektu, który swoim początkiem sięga Kupały 2010 roku. Wydałyśmy wtedy pierwszy numer internetowego pisma poświęconego kobiecej duchowości – „Trzy Kolory”. Przez dwa lata, cztery razy do roku, w sabaty, wydawałyśmy kolejny numer. Wyszło ich dziewięć. Pisałyśmy o narodzinach i śmierci, o dziewictwie i starości, o krwi i waginie, o ciele i oziębłości, o wiedźmach i czarownicach. Przeprowadziłyśmy wiele wywiadów, opisywałyśmy przodkinie, pisałyśmy o ekologii i wspólnotach, o ziołach, miejscach mocy, magii i rytuałach. Zamieszczałyśmy recenzje książek i filmów, teksty pieśni, a nawet przepisy kulinarne. Współpracowało z nami wiele znakomitych artystek, dzięki którym „Trzy Kolory” były takie piękne.

W 2012 roku wyszedł ostatni numer „Trzech Kolorów”, poświęcony śmierci i… nasze czasopismo umarło. Na kilka lat Sabatnik, bo tak właśnie wszystkie_cy nazywały_li nasz magazyn, zapadł w sen zimowy. Wreszcie, na Święto Niedźwiedzia, powodowane tęsknotą, postanowiłyśmy go obudzić. I tak cykl zatoczył krąg i zaczynamy od nowa.

„Trzy Kolory” zmieniają nazwę na Sabatnik. Tematyka pozostaje taka sama, choć forma staje się minimalistyczna – postanowiłyśmy pisać bloga. Mamy nadzieję, że lżejsza forma da nam większą wolność i swobodę działania. Tak, jak wcześniej, zamierzamy pracować niekomercyjnie i kolektywnie (prawie w tym samym składzie), podejmując decyzje przez konsensus. Przyświecają nam te same wartości – nadal chcemy być ekologiczne, dostępne dla wszystkich, wkluczające.

Zapraszamy do lektury.

P.S. W dziale archiwum „Trzech Kolorów” znajdziecie pliki pdf ze wszystkimi archiwalnymi numerami starego Sabatnika.